Encyklopedia LKP

Znajdź hasła:

Jeleń szlachetny

jelen-szlachetnyKategoria: zoologia; ssaki
Nazwa łacińska: Cervus elaphus

Ssak z rodziny jeleniowatych. Drugi po łosiu pod względem wielkości przedstawiciel zwierzyny płowej występujący na terenie Polski.

Na obszarze Doliny Baryczy występuje licznie we wszystkich większych kompleksach leśnych. Preferuje lasy liściaste i mieszane. Unika gęsto zakrzewionych terenów z uwagi na rozłożyste poroże.

Posiada bardzo rozwinięty węch i słuch oraz wrażliwy wzrok. Pomimo sporej liczebności, dużych rozmiarów i preferencji do prowadzenia dziennego trybu życia nie łatwo go spotkać podczas spaceru po lesie, głównie z powodu dużej płochliwości .

W ciągu dnia żeruje w miejscach w których nie wyczuwa żadnego zagrożenia, czyli w miejscach trudno dostępnych dla ludzi. Śpi tylko 60-100 minut na dobę.
Jest typowym roślinożercą, żywi się pędami, liśćmi, korą i owocami drzew i krzewów, trawami, oraz płodami rolnymi (buraki, ziemniaki, zboża itp?)
Znaczenie jeleni w ekosystemie leśnym polega na regulacji przyrostu roślin. Niestety przy zbyt dużej liczebności zwierzęta te potrafią wyrządzać spore szkody w lesie i uprawach rolnych stając się tym samym źródłem problemów dla leśników i rolników.

W Dolinie Baryczy jeleń nie posiada naturalnych wrogów (wilk, ryś, niedźwiedź), dlatego regulację liczebności tego gatunku przejmują na siebie myśliwi.

Powrót