Encyklopedia LKP

Znajdź hasła:

Bielik

bielikKategoria: zoologia; ptaki
Nazwa łacińska: Haliaeetus albicilla

Ptak z rodziny jastrzębiowatych (podrodzina myszołowy lub orłany). Błędnie nazywany orłem. Bielik to największy lęgowy ptak drapieżny w Polsce. Dolina Baryczy z uwagi na wszechobecną tu wodę , dużą lesistość terenu i stosunkowo niskie zaludnienie stwarza doskonałe warunki dla bytowania bielika. Bogate żerowiska, jakimi są stawy rybne (szczególnie w czasie odłowów), potrafią zgromadzić od kilku do kilkudziesięciu bielików jednocześnie.

Nie zawsze tak jednak było. Siedemdziesięcioletnie prześladowania tego gatunku spowodowały że zniknął on z tego terenu. Dopiero w latach pięćdziesiątych ponownie powrócił w Dolinę Baryczy. W 1953r stwierdzono pierwszy lęg w całej południowo-zachodniej Polsce (Nadleśnictwo Żmigród, leśnictwo Niezgoda).

W tym czasie szacunkowo na terenie całej Polski liczebność tego gatunku określano na około 20 par, wszystkie na północy kraju. Lata sześćdziesiąte przyniosły wzrost liczebności stanowisk do trzech na tym terenie (Nadleśnictwo Żmigród 2szt w leśnictwach Wilkowo i Niezgoda; Nadleśnictwo Milicz 1 szt ? leśnictwo Skoroszów).

Niestety kilkunastoletnie stosowanie chemii (DDT i polskie odpowiedniki) w rolnictwie przyczyniły się do ponownego spadku liczebności populacji. Dopiero pod koniec dekady lat 80-tych bielik ponownie powrócił w rejon Doliny Baryczy.

Obecnie na terenie Nadleśnictwa Żmigród znajduje się ok. 15 stanowisk, a na terenie Nadleśnictwa Milicz 7. Według różnych szacunków w całej Polsce na dzień dzisiejszy odnotowuje się 1600- 2000 stanowisk/ par lęgowych i liczba ta ciągle rośnie.

Powrót