Realizacja projektu

Fundusze Europejskie dla rozwoju Dolnego Śląska

"Upowszechnianie edukacji ekologicznej w zakresie ochrony obszarów Glossary Link NATURA 2000 w gminie Żmigród”

Całkowita wartość zadania: 2 379 794,89 zł

Wkład Unii Europejskiej: 1 820 735,48 zł

Wkład Gminy Żmigród: 170 942,56 zł

Wkład Nadleśnictwa Żmigród: 388 116,85 zł

Beneficjent:

Gmina Żmigród – lider projektu

Państwowe Gospodarstwo Leśne

Lasy Państwowe Nadleśnictwo Żmigród – partner projektu

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007- 2013

 

Informujemy że dzięki dofinansowaniu, ze środków Unii Europejskiej, z Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007- 2013, zakończyliśmy realizację projektu pn.: „ Upowszechnianie edukacji ekologicznej w zakresie obszarów Natura 2000 w Gminie Żmigród".


W ramach tego projektu wspólnie zrealizowaliśmy następujące zadania:


1) wykonanie ścieżki edukacyjnej długości 770 m wzdłuż wału rowu Skórnego oraz zakup wyposażenia na tą ścieżkę (zadanie Nadleśnictwa Żmigród).

W jej skład wchodzi:
Siedem urządzeń edukacyjnych :


LEŚNA KRZYŻÓWKA

 

ZGADUJ ZGADULA

 

SKOCZNIA

 

QUIZ

 

OBRACANE KWADRATY

 

LABIRYNT WIEDZY

 

ŚWIATOWID

 

 

Z wszystkich tych urządzeń możecie korzystać bez ograniczeń, prosimy tylko byście robili to zgodnie z ich przeznaczeniem, niech służą wielu użytkownikom.


2) stronę internetową Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Doliny Baryczy" www.lasydolinybaryczy.pl z której właśnie korzystacie (zadanie Nadleśnictwa Żmigród)


3) ogrodzenie i wyposażenie nowo powstającego Centrum Edukacji Ekologicznej (zadanie Nadleśnictwa Żmigród).


4) Centrum Edukacji Ekologicznej:


Spójrzcie jak powstawało.

Tak było na początku - strasznie prawda?

Tak w trakcie – czy przed chwilą myśleliście że gorzej być nie może?

A tak jest teraz – prawda że spora różnica?

 

W nowo powstałym obiekcie czekają na użytkowników komputery, mikroskopy, lornetki, lunety, lupy kompasy i wiele innych interesujących urządzeń zakupionych w ramach projektu.


Nasze Centrum Edukacji Ekologicznej doposażyło również Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy", udostępniając nam do użytkowania 8 tabletów w ramach programu „Edukacja dla Doliny Baryczy" do którego Nadleśnictwo przystąpiło w 2014r.


Na stronie www.edukacja.barycz.pl również możecie znaleźć nasze propozycje edukacyjne.

5) Renaturyzację układu wodnego w rejonie stawów zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Żmigrodzie (zadanie Gminy Żmigród):

Tak wyglądał teren przed inwestycją:

A tak wygląda po jej zakończeniu:

 

Zbliża się sezon wycieczek kajakowych i to właśnie dzięki realizacji tego zadania będziecie mogli przy użyciu kajaków podziwiać teren parku.


A jeśli uznacie że widzieliście już wszystko lub po prostu znudzi się Wam pływanie po odprowadzalnikach i stawach możecie przenieść kajaki na Barycz i popłynąć dalej.


Pomogą Wam w tym specjalnie skonstruowane drewniane „przenoski"

 

5) Wykonanie i montaż sześciu tablic edukacyjnych ustawionych na grobli odprowadzalników wody z Baryczy (zadanie Gminy Żmigród).

 

 

Jeśli wolicie piesze wędrówki i chcielibyście się przy okazji czegoś dowiedzieć, to spacer po groblach gdzie ustawiono tablice edukacyjne z informacjami o obszarach Natura 2000 jest dla was odpowiednią propozycją. Zdobędziecie tu informacje o roślinach i zwierzętach Doliny Baryczy.


Wzdłuż grobli ustawiono spoczniki.


I to już wszystko co wykonaliśmy w ramach projektu, ale jesteście w błędzie jeżeli Wam się wydaje, że to koniec.


Poza projektem pomyśleliśmy też o miłośnikach biegania. Na terenie powstałego kompleksu utworzone zostały dwie ścieżki biegowe: „Trakt książęcy" – 3463 m i „Pałacowa aleja" – 1015 m. Obie trasy oznakowano. Dłuższa trasa biegnie prawie na całej swej długości w cieniu drzew tworzących tu gęste zielone korytarze. Krótszą wyznaczono tak żeby nią mogli biegać wszyscy którzy mają na to ochotę: dzieci, całe rodziny, początkujący, a także zaawansowani biegacze którym oznakowania co 200 m ułatwią trening interwałowy.

Cieszy nas fakt że z większość z naszych pomysłów już dziś wzbudza spore zainteresowanie.


Może i Wy chcielibyście z nich skorzystać?


Jeśli tak to zapraszamy serdecznie. Proponujemy Wam: